23.02.2016

Збережемо первоцвіти!Врятуємо красу разом!

Перші чудові квіти після тривалої зими тішать нас своєю красою, їм не страшні ані сніг, ані злі морози. Первоцвіти - безцінний дар природи, перша посмішка весни! Ці рослини знаходяться на межі зникнення та занесені до Червоної книги України.

В Одеській області первоцвіти ростуть на галявинах дубових та соснових лісів, вапнякових, гранітних, кам’янистих, трав’янистих та вкритих розрідженими чагарниками схилах, ярах і балках, сонячних узліссях, узбережжі Причорноморських лиманів (гімносперміум одеський, тюльпан бузький, білоцвіт літній). Деякі види зустрічаються тільки у Болградському й Ізмаїльському (рястка двозначна), Тарутинському і Татарбунарському районах області та на о. Зміїному (рястка гірська та відігнута). Їх популяції маленькі та ізольовані.

Останніми роками кількість первоцвітів в Одеській області та в цілому по Україні значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку. Рослини, які так нелегко виборювали право пестити людей свіжістю весняного оновлення, раптом опинились в тенетах людської жорстокості. І саме з вини людей зазнають бездушного винищення.

Щороку у весняний період триває масова торгівля ранньоквітучими видами рослин, в тому числі занесеними до Червоної книги України, які  є рідкісними і перебувають під загрозою знищення. Висока декоративність та ранній термін цвітіння таких видів рослин як підсніжник складчастий, білоцвіт весняний, цикламен Кузнєцова, шафран весняний та інші призводить до того, що збут цих рослин виходить далеко за межі їх ареалу зростання. Ці об’єкти рослинного світу у значних обсягах вивозяться у великі міста України, Словаччини та Угорщини. Масове збирання ранньоквітучих видів рослин призводить до знищення популяції їх окремих видів. 

 З метою боротьби з браконьєрством і торгівлею найбільш вразливими об’єктами природних ресурсів у 1973 році укладено Конвенцію про міжнародну торгівлю видами дикої фауни та флори, що перебувають під загрозою зникнення (CITES), яка відома також під назвою Вашингтонська конвенція, до якої 14 травня 1999 року приєдналась і Україна. Серед рідкісних видів ранньоквітучих диких рослин, які підлягають особливій охороні на території Одеської області, до CITES занесені всі види підсніжників та цикламенів, а також горицвіт весняний, всі їх частини та похідні.

Задля збереження видів рослин, занесених до Червоної книги України, Міністерство екології та природних ресурсів України щороку ініціює проведення операції «Первоцвіт», метою якою є запобігання протиправному збиранню, продажу, та вивезенню за межі України рідких видів рослин. До цієї акції залучаються державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища, працівники органів внутрішніх справ, лісової охорони, громадські організації, засоби масової інформації. 

Частина первоцвітів до Червоної книги України не занесені. Це проліски, рясти, анемони та інші. Поки що ці рослини не є рідкісними. Але масове зривання їх може привести до того, що і ці види опиняться на межі зникнення. Тож із лісу краще принести гарний настрій, спогади про тишу та аромат весняного повітря, напоєного чарівними квітами. Польові та лісові рослини найкрасивіші там, де вони виросли, тож залишимо Землі її квіти.