26.06.2014

Прес-конференція «Перспективи розвитку природно-заповідного фонду Одеської області»

 Прес-конференція 

«Перспективи розвитку природно-заповідного фонду Одеської області»


З метою підтримання загального екологічного балансу у світі та    збереження природної різноманітності ландшафтів і генофонду тваринного і рослинного світу у будь-якій державі існує система охороняємих територій, на яких максимально зберігається їх природний стан або максимально наближений до такого. Ці території знаходяться під особливою охороною держави.  В Україні вони становлять природно-заповідний фонд, а правові основи їх організації, охорони та використання регулюються Законом України «Про природно-заповідний фонд України».

На даний час у складі природно-заповідного фонду Одеській області налічується 123 об’єкта, з них 16 мають загальнодержавне значення і 107 місцеве. Їх загальна площа становить 4,57% від площі області, що нижче середнього показника по Україні, який становить 6,05 %.

З метою збільшення частки заповідних територій в області проводяться роботи по створенню нових об’єктів природно-заповідного фонду, причому, переважно за рахунок раніше зарезервованих природоохоронних територій рішенням обласної ради від 01.10.1993 № 496-ХХІ та Указом Президента України від 10.03.1994 № 79/94.

Зважаючи на велику ступінь розораності цілинних земель та масштабність гідромеліоративних змін водних об’єктів, головними «претендентами» для включення у природно-заповідний фонд залишаються непридатні для сільського господарства землі – так звані неугіддя (яри, балки, схили), окремі заплавні ділянки річок і водойм та військові полігони. Саме тут поки що і зберігаються осередки різноманіття рослинного і тваринного світу. Добрим потенціалом для повернення у природний стан слугують і деградовані землі, що підлягають консервації, не рекультивовані землі кар’єрів, покинуті віддамбовані ділянки навколо водних об’єктів.

Найближчим часом до складу природно-заповідного фонду області планується включити Куяльницький лиман з його прибережними схилами та  утворити національний природний парк. Утворення національного природного парку «Куяльницький» передбачається навколо лиману в межах території Іванівського, Комінтернівського та Біляївського районів Одеської області з прилеглими схилами й балками, що формують з ним єдиний природний комплекс, з включенням прилеглої території м. Одеса.

Створення національного природного парку «Куяльницький» підтримується Міністерством екології та природних ресурсів України, керівництвом області та Одеською міською радою.