24.12.2013

Прес-конференція 24.12.2013

                                      Стан поводження з непридатними хімічними засобами захисту рослин на території Одеської області

 

Гострою екологічною проблемою Одеської області, є значний обсяг накопичених за попередні десятиріччя заборонених, або непридатних для подальшого використання хімічних засобів захисту рослин (далі - ХЗЗР).

Для остаточного вирішення питання щодо вивезення на знешкодження непридатних до використання ХЗЗР з території  Одеської області Управлінням з питань надзвичайних ситуацій було розроблено доручення голови облдержадміністрації від 17 квітня 2013 року № Д/01/06-02/21. В червні-липні 2013 року  райдержадміністрації, Одеської області здійснювали інвентарізацію кількості непридатних пестицидів з урахуванням окремо тари та забрудненої землі.

На даний час на території Одеської області залишилось 554,3т. непридатних або заборонених до використання ХЗЗР, які зберігаються в 86 складських приміщеннях, 62 з яких знаходиться в незадовільному стані і 24 у задовільному стані.

З 26 районів Одеської області у 5 районах непридатні ХЗЗр відсутні, а саме: Балтський, Ренійський, Роздільнянський, Татарбунарський, Фрунзовський.

Умови зберігання непридатних або заборонених для подальшого використання ХЗЗР не відповідають діючим санітарним та екологічним нормам, заборонені для подальшого використання пестициди потребують перезатарення для подальшого вивезення та знешкодження.

В 2011-2012 роках за рахунок Державного та обласного фондів  охорони навколишнього природного середовища перезатероно та вивезено більше 2800т. непридатних пестицидів.

Питання знешкодження заборонених, або непридатних для подальшого використання хімічних засобів захисту рослин повинно вирішуватись як на місцевому, так і на державному рівні, оскільки воно потребує значних фінансових витрат.

Управлінням з питань надзвичайних ситуацій облдержадміністрації до Мінприроди України направлено відповідний запит на фінансування з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища робіт з перезатарення і вивезення на знешкодження непридатних пестицидів в Одеській області у 2013 році на суму 12936,6 тис.грн. З обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на зазначені потреби передбачено 2074,8 тис.грн. Фінансування не здійснювалось.

У подальших роках власникам складів та місцевим органам виконавчої влади і самоврядування необхідно продовжити роботи по перевантаженню і вивезенню на знищення залишку накопичених на території Одеської області непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин. До моменту вивезення необхідно забезпечити дотримання вимог екологічної безпеки під час їх тимчасового зберігання. 

Після вивозу непридатних до використання хімічних засобів захисту рослин., залишаються хімічно забруднені території біля звільнених складів зберігання. Для виріщення цієї екологічної проблеми необхідно провести реабілітацію території. Для виконання цих робіт необхідно планувати виконання інженерних вишукувань для визначення обсягів забруднень. Згідно заходів Регіональної програми поводження з токсичними відходами на 2008-2015 роки всі роботи необхідно завершити в 2015 році.