29.01.2018

2 лютого - Всесвітній день водно-болотних угідь

Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовища існування водоплавних птахів (відома під назвою «Рамсарська конвенція» за назвою міста заснування - Рамсар, що в Ірані) розпочала свій відлік 2 лютого 1971 року.

Кожна країна-Договірна Сторона Конвенції має заявити до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення принаймні одне своє угіддя і взяти його під охорону. На цей час зазначений Перелік включає 2 247 водно-болотне угіддя загальною площею близько 215,051 млн. га.

В Україні - 37 водно-болотних угідь міжнародного значення. Серед них вісім знаходяться в Одеській області: «Озеро Кугурлуй», «Озеро Картал», «Кілійське гирло», «Озеро Сасик»,  «Система озер Шагани-Алібей-Бурнас», «Межиріччя Дністра Турунчука», «Північна частина Дністровського лиману», «Тилігульський лиман».

За пропозицією Секретаріату Рамсарської конвенції інформаційна кампанія 2018 року проводиться під лозунгом «Водно-болотні угіддя для збалансованого розвитку міст».

Річки, ставки, озера, затоки та узбережжя – ці та інші водно-болотні угіддя у містах роблять їх більш привабливими та придатними для життя. Водно-болотні угіддя формують унікальні міські зелені зони, урізноманітнюють міський пейзаж, є привабливими для прогулянок та відпочинку, зволожують повітря та понижують його температуру, зменшують вплив повеней, поповнюють запаси питної води, очищують води від забруднення тощо.

Протягом тривалого часу спостерігаються процеси стрімкої урбанізації. Очікується, що до 2050 року в містах буде жити 66 % населення планети. На жаль, більшість людей не усвідомлюють цінність та важливість водно-болотних угідь. Досить часто у містах ці угіддя розглядаються як пустки і місця для звалищ або забудови. Вчені підрахували, що з 1990 року площі водно-болотних угідь зменшилися на 64 %, у той час як площі міст активно збільшуються.

Тому, в 2018 році Секретаріат Рамсарської конвенції закликає розглядати водно-болотні угіддя як складову інфраструктури міст і населених пунктів, яка надає унікальні та додаткові можливості для гармонійного і збалансованого розвитку урбаністичного середовища.

 

Для полегшення організації інформаційної кампанії Секретаріат Рамсарської конвенції підготував низку матеріалів, які можна знайти за посиланням: http://www.worldwetlandsday.org/en/

Перекладені адаптовані та українською мовою матеріали можна знайти за посиланням: https://drive.google.com/drive/folders/1Iwvtw6_m0vF6TZpmjiH3bSP6SR8J1xAB?usp=sharing