01.08.2018

1 серпня 2018 року – Всесвітній день екологічного боргу людства перед Землею

Всесвітній день екологічного боргу – це день, в який кількість використаних людиною відновлюваних ресурсів за рік перевищує об’єм, який Земля може відтворити. Розрахунком займається міжнародна дослідницька організація Global Footprint Network. Експерти порівнюють екологічний відбиток людини (споживання людством відновлюваних ресурсів) з біоємністю (властивість планети поглинати відходи та відновлювати ресурси).

Вперше екологічний борг був зафіксований у 1970 році, дефіцит ресурсів на тоді складав всього 2 дні. С кожним роком цей день наступає все раніше. Тридцять років назад цей поріг був пройдений 15 жовтня. Двадцять років назад – 30 вересня. Десять років назад – 15 серпня. В 2018 році день екологічного боргу настав 1 серпня тобто дефіцит ресурсів  склав 153 дні, це  сама рання дата в історії.

Людство використовує ресурси планети все більше і такі об’єми є руйнівними для неї.  По словам Матіса Вакернагеля, головного виконавчого директора  Global Footprint Network: «Ми вже давно запозичуємо майбутні ресурси Землі для управління нашими теперішніми справами».

За даними World Wildlife Fund за добу планета втрачає 20 000 га лісу; людство викидає  до 4,8 мільйона тонн сміття; споживаємо 12,5 мільйона тонн їжі, з яких 3,7 мільйона тонн просто викидаємо; викидаємо в атмосферу 88,5 мегатонн CO2; втрачаємо від 5 до 150 диких видів флори та фауни; виловлюємо 255 000 тон риби і морепродуктів.

В наслідок нашої діяльності, ми викидаємо все більше вуглекислого газу в атмосферу, ніж океани та ліси можуть поглинути. Флора і фауна зникають швидше, ніж здатні відновитися. Жителі Землі виробляють більше сміття, ніж планета може засвоїти. Зараз людям не важливо, що вони залишать для майбутніх поколінь

Global Footprint Network проводить розрахунки не тільки на всесвітньому але і на національному рівні, демонструючи, як країни виходять за рамки власних ресурсів. Так найбільший борг  перед планетою в цьому році у  США - ця держава споживає ресурсів в 5,2 рази більше, ніж здатна дати Земля. На другому місці - Австралія (4,1), на третьому - Південна Корея (3,5), також в п'ятірку головних боржників входять Росія (3,3) і Німеччина (3). В Україні показники біоємності і екологічного сліду на душу населення становлять 2,7 і 3,0 гектара відповідно. У цьому році для нашої країни день екологічного боргу вже настав. Він припав на 27 липня. Для США цей день настав 15 травня, Австралії – 31 травня, Південної  Кореї - 16 квітня. В цілому людство вже споживає в 1,7 разу більше, ніж може забезпечити планета Земля - тобто йому вже потрібні ресурси не однієї, а 1,7 планети, щоб забезпечити нинішні потреби.

"Прості щоденні дії, наш вибір, про який ми часом навіть не замислюємося, впливають на природу навколо нас: нам потрібно більше паперу - вирубується більше лісів, залишили включеним непотрібне світло - десь спалили більше ресурсів, купили поліетиленовий пакет - якась тварина в світі загинула. Щорічно екологічний борг планети зростає, і вже сьогодні слід ставати більш відповідальним до власного споживання та економним по відношенню до ресурсів планети ", - говорить Олена Тарасова-Красіева, національний координатор World Wildlife Fund в Україні.

За матеріалами преси.